Fabule

Furnicile și greierul – Fabule de Esop

Poveste cu tâlc

Într-o zi de iarnă, furnicile au scos boabele lor la soare, ca să le usuce.

Un greier flămând a venit la ele și le-a cerut ceva de mâncare.

Furnicile l-au întrebat:

— Dar vara trecută de ce nu ți-ai strâns hrană?

Greierul a răspuns:

— Nu am avut timp, pentru că am cântat și m-am bucurat toată vara.

Furnicile au zâmbit și i-au spus:

— Dacă vara ai cântat și te-ai veselit, acum poți să dansezi!

Morala

Trebuie să muncim și să strângem atunci când putem, pentru că nu vom avea mereu această șansă.