Poezii de Primăvară

La Paști

de George Topîrceanu

Astăzi în sufragerie
Dormitau pe-o farfurie,
Necăjite și mînjite,
Zece ouă înroșite.

Un ou alb, abia ouat,
Cu mirare le-a-ntrebat:
— Ce vă este, frățioare
Ce vă doare?

Nu vă ninge, nu vă plouă,
Stați gătite-n haină nouă,
Parcă, Dumnezeu mă ierte,
N-ați ouă…

— Suntem fierte!
Zice-un ou rotund și fraise
Lîngă pasca cu orez.
Și schimbîndu-și brusc alura,

Toate-au început cu gura:
— Pîn’la urmă tot nu scap!
— Ne gătește de paradă.
— Ne ciocnește cap în cap

Și ne zvîrle coaja-n stradă…
— Ce rușine!
— Ce dezastru!
— Preferam să fiu omlet!

— Eu, de m-ar fi dat la cloșcă,
Aș fi scos un pui albastru…
— Și eu unul violet…
— Eu, mai bine-ar fi să tac:

Așa galben sunt, că-mi vine
Să-mi închipui că pe mine
M-a ouat un cozonac!…